Fevzi Türker’den Türklük yazısı

Türklük

Fevzi Türker

Türk olmak için mutlaka Müslüman olmaya gerek yok, çünkü Türkler arasında birkaç yüz bin Şaman (Rusya’da yaşayan Türklerin bir kısmı), Hristiyan, Moldova’da Gagavuz (Gökoğuz) Türkleri, Kerkük’te Hıristiyan Türkmenler ve Musevi Türkler (Kara’yım mezhebine mensup olan yahudiler) de vardır. Dolayısıyla din ayrılığı yüzünden Türklüklerinden çıkarıp atmaya veya küçümsemeye kimsenin hakkı yoktur. Müslüman Türkmenler ne kadar Türk ise, Hıristiyan Türkmenler de o kadar Türk’tür.

Irak Türkmen Cephesi ile diğer Türkmen Partilerinin önemli, acil ve yıllardır ihmal edilen Hıristiyan Türkmenleri yeniden kazanmak gelir. Çünkü Türkmenlerin, dinleri veya mezhepleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya değildir; esas tehlike Türkmenlerin dilleri ve coğrafyalarıdır.

1093-1166’da Kazakistan’ın Çimkentine bağlı Sayram  kasabasında doğup YESİ  köyünde vefat eden, Türkistan Piri büyük Türk mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerine yüzlerce yıl önce Müslüman olup olmadığı sorulduğunda verdiği cevap: “Elhamdülillah Türküm, Müslümanım” olmuş. Buna karşılık olarak “Neden Türklüğe öncelik veriyorsun, biz senin Türklüğünü değil dinini sorduk” demişler.

Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri de “Din bir seçim, Türklük ise kaderdir” demiş.

Hoca Ahmet Yesevi, Türkistanlı diğer Türk bilginler gibi kitaplarını Farsça veya Arapça yazmamıştır. Arapça ve Farsçayı çok iyi derecede bilmesine rağmen, kitaplarını çok sevdiği anadili Türkçe yazmıştır. Biz Türkmenler de kaderimiz ve gurur duymamız gereken Türklüğümüze sımsıkı sarılarak dilimizi, toprağımızı ve yurdumuz Türkmeneli’yi canla başla mücadele ederek korumalıyız. 14.03.2023