DGTYB Kuruluşunun 25. Yılının TÜRKSOY’da kutladı  

Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği (DGTYB) Kuruluşunun 25. Yılının TÜRKSOY Ankara’da kutladı

 Merkezi Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de bulunan kısa “DGTYB” olan Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği Kuruluşunun 25. Yılını Ankara’da Türksoy tarafından düzenlenen muhteşem bir konferansla kutlandı.

 Ankara’daki TÜRKSOY binası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantının açış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev TÜRKSOY’un kurulduğu yıl olan 1993’ten günümüze kadar Türk Dünyası kültür ve sanatının tanıtılması için çalıştığını belirterek TÜRKSOY’un her yıl üye ülkelerin yazarları tarafından kaleme alınan önemli eserlerin kardeş dillere çevrilip basılmasını sağladığını, TÜRKSOY’un Türk Dünyası yazarlarını aynı çatı altında toplayan bir platform olma özelliği taşıdığının altını çizdi.  “Bu sayede Türk Dünyası birçok önemli yazarı tanıma fırsatı bulmuş, yazarlarımız Anadolu’yu Ata topraklarıyla kavuşturmuş, kadim kültürümüzün esintileri okuyucularla buluşmuştur.”

Konuşmasının devamında Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği’nin merkezinin kardeş ülke Azerbaycan’da olsa da manevi merkezinin Ankara olduğunu belirten Raev, “Birliğin kurulduğu günden bu yana 50’den fazla eserin basılmasına vesile olması, kültürel faaliyetlerde ve önemli etkinliklerde aktif olması takdire şayandır.” dedi.

Toplantıda konuşan DGTYB İstişare kurulu üyesi Dr. Şemsettin Küzeci; DGTYB olarak Türkiye’den 20 civarinda kitap bastık, 35 Şair ve yazara Türk dünyası Hizmet ödülü verdik. Hemen hemen Türkiye’nin bir çok organizasyonunda yer aldık. 2000 yılında Fuzuli Şiir yarışması ile Türk Dünyası Şiir Şöleni düzenledik diyerek sözlerini TÜRKSOY’ta teşekkür ederek noktaladı. Ayrıca söz alan DGTYB kurucu başkanı Ekber Qoşalı göstermiş olduğu misafirperverlikten dolayı TÜRKSOY’a ve Sultan Raev’e teşekkür ederek, Türk Dünyası’ndan birçok eserin okurlarla bulaşmasına vesile olan DGTYB’nin bundan sonra da faaliyetlerine kararlılıkla devam edeceğini belirtti. “Her Türk’ün iki ocağı vardır, birisi doğduğu yer diğeri de Türkiye.”

Ekber Qoşalı konuşmasının devamında TÜRKSOY’un ve Türkiye’nin dünyadaki bütün Türklerin vatanı olduğunu belirterek “Biz burada kendimizi yabancı hissetmiyoruz! 25. yıl bir bitiş değil yeni ve güçlü bir başlangıcın ilk adımıdır. DGTYB kültürel faaliyetlerine devam edecek, yeni nesiller DGTYB’yi daha ileriye götürecektir.” dedi. “Türk Dünyası asrı medeniyet ve kültür cihetindeki inkişafla gerçekleşecek.”

DGTYB Başkanı İntikam Yaşar yaptığı konuşmada Dünya Genç Türk Yazarlar Birliğinin kuruluş misyonundan sapmadan nice yirmi beş yılları TÜRKSOY çatısı altında kutlayacağını belirterek, birliğin bütün amacının genç nesilleri medeni cihetten geliştirecek olan faaliyetler olduğunu belirtti.  “Turana kılıçtan daha keskin ulu kuvvet, yalnız medeniyet, medeniyet, medeniyet…”

Toplantıda söz alan Resmiye Sabir ise 25 yıl önce hiçbir maddi imkân olmadan sadece sevgi ile yola çıkan birliğin geride kalan süre içinde katettiği yolun takdire şayan olduğunu belirterek “Karşılıksız sevginin karşılığı 25 yıl içinde medeniyet cihetinde aldığımız yoldur.” dedi.

Toplantının panel bölümünde söz alan Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu Dünya Genç Türk Yazalar Birliğinin çalışmalarından övgüyle söz eti.

Panelde Resmiye Sabir’in “Yerle göy arasında”, Ekber Koşalı’nın “Altaylardan kopan atlar”, Şemsettin Kuzeci’nin “Şiirlerim”, İntikam Yaşar’ın “Adını çekirem” adlı eserlerinin tanıtımı ve imza günü de düzenlendi. DGTYB ve yeni çıkan Kitaplar hakkında Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömer oğlu ile Dünya Söz Akademisi başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin ve e. Milletvekili ve. Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Şair Mehmet Atilla Maraş duygu ve düşüncelerini aktararak, Dünya Genç Türk Yazalar Birliğinin çalışmalarından övgüyle söz ettiler.

DGTYB kuruluşunun 25. Yılı münasebetiyle, TÜRKSOY Genel sekreteri Sultan Raev ve Genel Sekreter Yardımcısı Sait Yusuf, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu ve Hayrettin İvgin’e DGTYB 25.  Yılı Madalyası takdim edildi. Ayrıca TÜRKSOY Türk Topluluklardan sorumlu Barış Cavid’de SGTYB Hizmet Plaketi takdim edildi.

Genel Sekreter Sultan Raev’in Dr. Şemsettin Küzeci, Resmiye Sabir, İntikam Yaşar, Murat Toylu ve Ekber Qoşalı’ya TÜRKSOY 30. Yıl Madalyası takdim ettiği toplantının sonunda Kaya Kuzucu tarafından küçük bir Türk Dünyası Türküleri konseri verildi. Toplantı fotoğraf çekimiyle son buldu.

Diğer Fotoğraflar için tıklayınız