Irak’tan çekilme noktasında tek muhatabımız Irak hükümetidir

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, bakanlık binasında düzenlenen bir brifingde Irak ve İran’daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Irak’taki askeri varlığını geri çekmek gibi bir niyet içinde olmadığını ancak günün sonunda bunun Irak’ın vereceği karara bağlı olduğunu belirten Jeffrey, şunları söyledi:

“Irak’tan çekilme konusunda masaya oturmaktan yana değiliz. Iraklı yetkililer ülke içindeki Amerikan varlıkları hakkında konuşmak istiyorsa askerimizden çok daha ötesine uzanan ikili ilişkileri de göz önünde bulundurmalıdır.”

Öte yandan, Irak Meclisi tarafından onaylanan ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesi yönündeki önergeye ilişkin bir soruya cevap veren Jeffrey, ABD askerlerinin Irak’taki varlığına ilişkin yapılan anlaşmanın Irak Meclisi ile değil, Irak hükümetiyle yapıldığını vurguladı.

Jeffrey, “Irak Meclisi, ABD’nin Irak’taki varlığına imkan tanıyan bu anlaşmada resmi ve doğrudan yer almadı. Bu sebeple böyle bir konudaki tek muhatabımız Irak hükümetidir.” dedi.