Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ECDADIMIZ, MİSAK-I MİLLİ’Yİ KERKÜK’E KADAR ÇİZDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 40. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“Muhtarlar toplantımızın 40’ıncısı ile sizlerle birlikteyiz. Ülkemizdeki 50 bini aşkın muhtarımızın tamamıyla bir araya gelmek üzere çıktığımız bu yolda 20 bine yaklaştık.

Hedefimiz 2019 Kasım ayına kadar tüm muhtarlarımızla bir araya gelmiş olmaktır. 2019 Kasım ayı sonrasında da toplantımızı sürdüreceğiz. 19 Ekim Muhtarlar Gününüzü şimdiden tebrik ediyorum.

ELLERİNDEN GELSE BİZİ 1 DAKİKA BU MAKAMDA TUTMAZLAR

Milli iradeye saygı duymayanlar Cumhurbaşkanına yaptıkları saygısızlığı aynısını muhtarlarımıza da yapıyorlar.  Ellerinden gelse bizleri 1 dakika bu hizmet makamlarında tutmazlar.

Ülkemizde darbeler, her şeyden ve herkesten önce millete karşı gerçekleştirilmiştir. 15 Temmuz’da yaşadığımız ihanet teşebbüsünün hedefi de milletimizdir. Tarihte eşi benzeri olmamış bir cevabı bunlar gördüler.

BU İHANETİ YAPANLARIN HİÇBİRİ RAHAT YÜZÜ GÖRMEYECEK

15 Temmuz’da hainler emellerine ulaşamadılar ama biz tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde olduğu gibi birliğimizi bir kez daha perçinledik. Tüm caniliğine, tüm alçaklığa rağmen başarısız olan bu hainler şimdi adalet önünde hesap veriyor.

Davalarda suçlu bulunan herkes ihanetinin derecesine göre cezasını alıyor. Yurt dışına kaçmış olanları da asla kendi hallerine bırakmayacak, hak ettikleri cezaya çarptırılana kadar peşlerinde olacağız. Bu ihaneti yapanların hiçbiri rahat yüzü göremeyecek.

TÜRKİYE ENVAİÇEŞİT TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE EDİYOR

Türkiye, sadece FETÖ’ye değil, PKK’sından, DEAŞ’ına kadar envaiçeşit terör örgütü ile mücadele ediyor. Türkiye bir terör kuşatması ile karşı karşıyadır.

Bu makamların hepsi geçici. Gün gelecek bu görevleri bırakacağız. Dünya bizi biz dünyayı bırakacağız. Ne cumhurbaşkanı, ne meclis başkanı demeyecekler, er kişi niyetine diyecekler.

Biz bütün bu kuşatmanın görünürdeki aktörleri olan terör örgütlerini iyi bileceğiz. Onların arkasında farklı emelleri olan farklı güçler var. Biz ne teslim olduk, ne dağıldık. Dimdik ayakta durduk. Tek bir adım dahi geri adım atmadık. Bizim inancımız da Hakk’a ram olmak, halka güvenmek vardır. İstiklalimizden ve istikbalimizden asla taviz vermeyiz.

ŞETİHLERİMİZ VATANIMIZIN TAPU SENETLERİDİR

Şehitlerimiz vatanımızın tapu senetleridir. Bazıları şehadet nedir bilmiyorsa, şehitlik nedir bilmiyorsa bunlara ne diyelim. Bunu anlamayanlar var. Bu işi bilmeyenler var. O makamın ne denli ali olduğunu bilmeyenler var. Peygamberliğe en yakın makamın şehadet makamı olduğunu bilmeyen cahiller var.

Bu ülkeye göz diken herkes önce bu senedin bedelini ödemeyi göze almak zorundadır.

Türkiye’nin en büyük gücü, geniş bir coğrafyada ortak tarih geçmişi ile bağlı olduğu yüz milyonlarca kardeşe sahip olmasıdır. Sancak’ta, Novi Pazar’da, oradaki kardeşlerimizin sevgi gösterilerini izlemişsinizdir. Nasıl bir heyecanı yaşadıklarını gördünüz. Bu aslında tarihin bize yüklemiş olduğu bir heyecan, coşkudur.

SOMALİ’DE TERÖR EYLEMİ OLDU, KİM KOŞTU ORAYA?

Somali’de bir terör eylemi oldu. 300 civarında insan öldürüldü. Yüzlerce insan yaralı. Kim koştu oraya? Türkiye. Nerede dünyadaki diğer ülkeler? Lafa geldiği zaman ortada bir şey bırakmıyorlar. Sizin uçaklarınız, cerrahlarınız, doktorlarınız yok mu?

Bu bir dertli olma işidir. Bizim derdimiz var. Nerede mağdur, mazlum varsa biz oradayız. Biz duramayız. Bu iş öyle sıradan bir iş değil. Onun için de bu sorumluluğun bilinci ile hareket ediyoruz. Dünyanın en büyük ordularını bir araya getirseniz dengini bulamazsınız. Bu başka bir sevda.

Ankara’nın doğusundaki ve kuzeyindeki tüm coğrafyalar kalbimizin bir yanı, batısındaki ve güneyindeki tüm coğrafyalar da kalbimizin diğer yanıdır. İnsan kalbini parçalayabilir mi?

ECDADIMIZ, MİSAK-I MİLLİ’Yİ KERKÜK’E KADAR ÇİZDİ

Şimdi biz Kerkük’e nasıl sırtımızın dönebiliriz? Ecdadımız Mustafa Kemal Misak-ı Milli ile en batıdan en doğuya kadar bu hattı çizmedi mi? Kerkük Türkmenleri oralarda değil miydi? Musul’da değil miydiler?

Kurtuluş savaşımızın ardından yeni devletimizi kurduğumuzda nüfusumuzun önemli bir bölümü muhacirlerden oluşuyordu. CNN Türk