Başbakan Sudani: elektrik santrallerini çalıştırmak için iki yıl içinde Irak gazına dayanacağız

Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, iki yıl içinde elektrik santrallerini çalıştırmak için Irak gazına dayanılacağını belirtti ve Türk veya İran tarafından Irak sınırlarına yönelik herhangi bir saldırıyı reddettiklerini vurguladı.

Başbakanın basın ofisinden alınan açıklamaya göre, Başbakan Muhammed Şiya Es Sudani, CNN ile yaptığı görüşmede, ABD Başkanı Joe Biden’in davetine yanıt olarak yapılacak ziyaretin tarihini düzenlemek için Irak Dışişleri Bakanlığı ve Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın çalıştığını’’ belirtti, ve ‘’Bu ziyaret sırasında ekonomik, eğitimsel, kültürel ve güvenlik konularını içeren Stratejik Çerçeve Anlaşması’nı tartışmanın ve aktifleştirmenin önemli olduğunu’’ vurguladı ve ‘’diğer alanlarda ikili ilişkileri geliştirmek için ciddi bir isteğin’’ olduğunu belirtti.

Başbakan Sudani, ‘’Irak’ın enerji pazarında etkili bir ülke olduğunu ve Amerikan şirketlerin çalışması için farklı sektörlerde çok sayıda fırsat bulunduğunu’’ belirtti, ve ‘’Irak’ın artık ABD veya diğer uluslararası koalisyon ülkelerinden savaşan güçlere ihtiyaç duymadığını, ve Irak güvenlik güçlerinin ileri düzeyde hazır ve yetenekli olduğunu’’ söyledi. ve ‘’DEAŞ’in artık sadece çöllerde veya mağaralarda takip edilen küçük gruplar olduğunu ve Irak için bir tehdit oluşturmadığını’’ açıkladı, ve ‘’Yeni durumun belirli alanlarda uluslararası koalisyonla işbirliğine dayandığını’’ vurguladı.

Başbakan Sudani, Irak ve uluslararası koalisyonun ilişkisinin biçimini konu alan ABD Savunma Bakanlığı’ndan gelen bir mutabakat zaptı aldık ve şu an incelendiğini’’ belirtti. Ayrıca ‘’Irak hükümetinin ve siyasi güçlerin oluşturduğu koalisyonun sayesinde ülkede güvenlik ve istikrarın ilk kez sağlandığını’’ vurguladı. ‘’Irak’ın Türkiye ve İran ile olan sınırlarında herhangi bir saldırıya izin verilmeyeceğini ve ülkenin egemenliğinin herhangi bir tavize tabi olmadığını’’ söyledi. Ayrıca ‘’Irak topraklarında bulunan silahlı grupların komşu ülkeleri hedef almalarına izin verilmeyeceğini ve Irak’ın Türkiye ve İran ile güvenlik komiteleri kurduğunu’’ belirtti ve ‘’Bu komitelerin sınırlarda istikrarı artıracağını’’ ifade etti.

Ayrıca Sudani, gaz alanında yapılan yatırımlar sayesinde iki yıl içinde elektrik santrallerini çalıştırmak için Irak gazına dayanılacağını belirtti.