Uluslararası 3. Ankara Sanat Festivali’nin Ardından

Uluslararası 3. Ankara Sanat Festivali’nin Ardından

“İki Devlet Tek Millet”

Şemsettin Küzeci/Başkanlığını eğitimci yazar Sultan Özateş yaptığı Ankara Sanat Platformu Uluslararası 3. Ankara Sanat Festivali Ödül Töreni 23 Temmuz 2016, Cumartesi günü Ankara Başkent Öğretmenevinde gerçekleşti. Türk Kültürünü ve El Sanatlarını yaşatmak, Türkçeyi korumak, Türk Edebiyatına sahip çıkmak, Şair Bakışlı Kalemler Antolojisi, İki Devlet Tek Millet Projesini tanıtmak amacıyla düzenlenen Tören karma resim ve el sanatları sergisiyle açılışı yapıldı. Sergiye çok sayıda Azerbaycan, KKTC, Türkiye’nin farklı illerinden sanatçılar katıldı.

13619948_1194791220584821_437761395904082076_n

Resim sergisi sonrası ödül töreni başladı. Türkiye ile Azerbaycan Milli marşlarının okunmasından sonra 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de cuntacılarca yapılan darbe girişimi kınandı. Konuyla ilgili bir bildiri okundu. Açılış konuşmasını Ankara Sanat Platformu Başkanı Sultan Özateş yaptı. “İki Devlet Tek Millet” projesinin ortağı Azerbaycan’dan Şair ve Sanatçı Qalibe Ceferova bir konuşma yaparak proje hakkında bilgi verdi. Protokol konuşmasını de Türk Dünyası Kültür- Sanat Platformu Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci yaptı. Ardından da Semazendeler eşliğinde Türkiye ile Azerbaycan şiirleri Sultan Özateş ile Qalibe Cefereova tarafından seslendirildi.

Azerbaycan ve Türkiye arasında şair ve yazarların şiirlerinin yer aldığı 400 sayfalık “İki Devlet Tek Millet” antoloji kitabı tanıtıldı. Törene katılan şair ve yazarlarının birlik, beraberlik ve barış için kitaplarının imza etkinliği de yapıldı.

Türk kültürü, sanatı ve eğitimine gönül verenlere “Hizmet Şeref Ödülleri” ile Azerbaycan Şeref Ödülleri  takdim edildi. Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden gelen şair yazar, eğitimci ve sanatçılara yaklaşık 100 civarında ödül takdim edildi

.IMG_0131

Böylece bu kritik süreçte Türkiye’nin başkenti Ankara’nın göbeğinde muhteşem bir toplantının yapılması elbette önemli bir olaydır. Ayrıca 400 şairi içeren bir şiir antolojisinin yayınlanması toplantıya ivme kazandırmıştır.  Bu bağlamda Ankara Sanat Platformu Başkanı eğitimci yazar Sultan Özateş hanımefendiye, Azerbaycan Temsilci Başkanı Qalibe Cefereova’ya ve emeği geçen her kesi kutlar ve teşekkür ederiyorum.