Türkmenlere dört koldan ağır saldırı

Türkmen komutanlardan Abu Fadıl, “Türkmen Dağı denize 12 kilometre mesafede ve denizden de Rus gemileri tarafından füze atılıyor” dedi.

Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Suriye’de Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesine rejim birlikleri tarafından başlatılan kara harekatına Rusların da havadan destek verdiğini belirtti.
Abdullah, yaptığı açıklamada, Esed rejimine bağlı askerlerce dün gece saat 23.00’ten itibaren Bayırbucak’taki Acısu, Fırınlık, Gımam ve Kızıldağ bölgelerine aynı zamanda yoğun bombardıman başlatıldığını ifade ederek, “Çok yoğun bombardıman yapıldı, her yer adeta deprem oluyor gibi sarsılıyordu. İlk kez böyle bir şey görüyorum. Uçaklar, füzeler, tanklar kullanılıyor” dedi.
Türkmen Dağı’nda şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden Ömer Abdullah, “Bölgede, sınır hattını katarsak 20-25 bin arasında sivil yaşıyor. Esed’in kara harekatı başlattığı bölgede rejimin herhangi bir bölgeye çıkması veya alması durumunda çadır kentler, sınır boyundaki yerleşim yerleri tamamen tehlike altına girip, yaşanmaz hale gelir. Şimdi sınır hattındaki tüm köylerimiz ağır bombardıman altındadır” ifadelerini kullandı.
Sabah saatlerinde rejim birlikleriyle sıcak temas sağlandığını kaydeden Abdullah, şöyle konuştu:
“Sabah saatlerinde Türkmen gençler karşı savunma başlattı. Kızıldağ’a (45. Tepe) üç kez uçaktan paraşütle asker bıraktılar. Bugün içinde 200’den fazla rejim askerini öldürdük. Rejim birlikleri ormanlık alandan yaralılarını çekemedi. Ancak, karşıda çok sayıda asker var. İran, Irak ve Hizbullah Şii milisleri ve Rusça konuşanlar vardı. 3 helikopter 45. Tepe’ye paraşütle asker bıraktı. Acısu’da bir bölgeyi ele geçirdiler. Gençlerimiz bütün zorluklara rağmen direniş gösteriyor. Bizim de şehit ve yaralılarımız var, ancak Osmanlı ecdadımızdan bize yadigar kalan bu toprakları ve namusumuzu kanımızın son damlasına kadar düşmandan koruyacağız.”
Türkmen komutanlardan Abu Fadıl (Ahmet Arnavut) da denize yakın olan bölgelere Rus gemilerinden yoğun füze saldırısı yapıldığını bildirdi.
Fadıl, “Günlerdir rejim askerleri Gımam’ı almak için saldırıyor. Amaçlarına ulaşamayınca Fırınlık, Acısu, Kılzıldağ’a saldırarak girmeye çalışıyorlar. Türkmen Dağı’na karadan girmek için Lübnan Hizbullahı, İran Şiaları ve havadan da Ruslar, rejim güçlerine destek veriyor. Türkmen Dağı denize 12 kilometre mesafede ve denizden de Rus gemileri tarafından füze atılıyor. Suriye ordusunda bu tür silahlar yok” şeklinde konuştu.
SAAT 16:00 
Şanlıurfa Karacadağ Türkmen Derneği Başkanı Nusret Kaya, yaptığı açıklamada, Türkmen Dağı bölgesinde Suriye Türkmenlerine yönelik saldırıların bir süredir devam ettiğini anımsattı.
Daha önce de Tel Abyad’da Türkmenlerin PYD güçlerinin saldırısına maruz kaldığını dile getiren Kaya, “Dün akşamdan beri havadan Rus uçakları, karadan da Esed birlikleri tarafından saldırılar yoğunlaşıyor. Helikopterlerle köyler bombalanıyor. Dünden beri akrabalarımızdan aldığımız bilgilere göre, 20’ye yakın şehit, 200’e yakın da yaralı var. Saldırılar daha da şiddetleniyor. Saldırılar Esed’in elindeki silahlarla değil, Rus ve Hizbullah yani kısmen Şii İran tarafından yapılıyor. Şu anda orda aktif rol oynayan Ruslardır” dedi.
Saldırıların amacının Türkmenlerin Türkiye ile bağlantısını koparmak olduğunu ifade eden Kaya, Türkiye’nin yanında yer aldıkları ve Türk oldukları için Türkmenlerin saldırılara maruz kaldığını vurguladı.
Saldırılara maruz kalan bölgede yaklaşık 25 bin Türkmen’in yaşadığını aktaran Kaya, şunları kaydetti:
“Orada yaşayanların çoğunluğu kendi köylerini kendi memleketlerini savunmaya çalışan çoğunluğu genç insanlar. Sonuçta orada aileler var, çocuklar var. Büyük sıkıntı yaşıyorlar. Türkmenler olarak saldırıları şiddetle kınıyoruz. Ciddi kaygılarımız var. Türkiye’nin Türkmenlere sahip çıkması lazım. Türk kamuoyunun sahip çıkması lazım. Kobani’de 10-15 bin insan yaşıyordu, bütün dünya, bütün ulusal basın günlerce hatta aylarca dünyaya farklı bir şekilde hatta abartılı bir şekilde yazdılar. Takip ettiğimiz kadarıyla Türkiye’de ulusal bazda kimse bu konuyu gündemde tutmuyor.”
SAAT 10:45
Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılar, Gimam köyü ve çevresinde sürüyor
Suriye’de Esed rejiminin Rusya’nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılar, Gimam köyü ve çevresinde devam ediyor.
Alınan bilgiye göre, rejimin Türkmen Dağı’na yönelik başlattığı kara harekatı, gece geç saatlere kadar yoğun şekilde sürdü.
Sabah saatlerinde bazı mevzi ve köyler uzaktan atılan füze ve havan toplarıyla aralıklarla vurulurken, çatışmalar, bölgenin güneyindeki Gimam köyü ve çevresinde devam ediyor.
Yerel kaynaklar, çatışmalarda, her iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğunu bildirdi.
“Bayırbucak bölgesi düşmek üzere”
Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhammed: “Bayırbucak bölgesi düşmek üzere. Bölge düşerse, ilk etapta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye’ye sığınmak zorunda kalacak”
Suriye Türkmen Doktorlar Birliği Başkanı Muhtar Fatih Muhammed, Suriye’de Esed rejiminin Rusya’nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucu Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinin düşmek üzere olduğunu öne sürerek, “Bölge düşerse, ilk etapta başta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye’ye sığınmak zorunda kalacak” dedi.
Muhammed, AA muhabirine, Esed rejiminin, Rusya, İran ve Hizbullah’ın desteğiyle Bayırbucak bölgesine saldırılarını yoğun şekilde sürdürdüğünü belirtti.
Bölgedekilerle sürekli temas halinde olduğunu anlatan Muhammed, şunları söyledi:
“Tüm bölgeyi ele geçirip, Türkmenleri püskürtmek istiyorlar. Rus uçaklarının bombaladığı yerlerde çok sayıda yaralımız var. Bayırbucak bölgesi düşmek üzere. Bölge düşerse, ilk etapta sınıra yakın yerlerde yaşayan 10-15 bin Türkmen, Türkiye’ye sığınmak zorunda kalacak.”
Muhammed, Kobani’nin (Ayn el Arap), dünya gündemine gelmesine rağmen Türkmenlerin Türkiye’de bile 2-3 televizyon kanalı dışında konuşulmadığına dikkati çekerek, “Biz Türkmenler, bir Kobani olamadık. Kobani halkına kötü gözle bakmıyoruz ama Kobani’dekiler insan da Bayırbucaklılar değil mi? Türk halkına çağrıda bulunuyorum. Türkmenler olarak çok kötü durumdayız, bize destek olun” diye konuştu.
“Şehitlerimiz ve yaralılarımız var”
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye’de Esed rejiminin, Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde sürdürdüğü kara harekatına ilişkin, “Bu saldırıların arkasında aslında Rusya var çünkü siyasi çözümden bahsediliyor, bu nedenle Esed ne kadar bölgeye hakim olursa masada o kadar güçlü olur, bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar” dedi.
Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmenlerin elindeki son kale olan Bayırbucak bölgesine Rusya’nın havadan, Esed birliklerinin ise karadan başlattığı saldırıların özellikle son 10 günde daha şiddetlendiğini ifade etti.
Tüm olumsuzluklara rağmen Türkmen mücahitlerin Esed’in ilerleyişine engel olmaya çalıştıklarını aktaran Mustafa, şöyle konuştu:
“Rus uçakları Bayırbucak semalarından hiç eksik olmuyor. Füzeler, bombalar atılıyor. Karadan ise Esed birlikleri ilerlemeye çalışıyor ancak biz buna izin vermiyoruz. Şehitlerimiz ve yaralılarımız da var ama Allah’a şükür mücadeleye devam ediyoruz. Bayırbucak zaten 5 yıldır ateş altında ama son 10 gündür çok şiddetli saldırılara maruz kaldı. Biz ilerlemelerine izin vermiyoruz ama ilerlerlerse bizim için büyük bir sıkıntı olur. Türkmen mücahidler direnmeye devam ediyor. Bayırbucak bizim kalemiz ve Türkmenlerin hakim olduğu tek bölgedir. Tel Abyad’da PYD, Türkmenleri bölgeden kovaladı, 2 yıl önce Hama ve Humus’ta Esed Türkmenleri bölgeden çıkardı, elimizde bir tek Bayırbucak kaldı.”
Bayırbucak bölgesinin özellikle dün çok şiddetli saldırılara maruz kaldığını dile getiren Mustafa, Türkmenlerin Bayırbucak bölgesini asla teslim etmeyeceğini söyledi.
Mustafa, şöyle devam etti:
“Bu saldırıların arkasında aslında Rusya var çünkü siyasi çözümden bahsediliyor bu nedenle Esed ne kadar bölgeye hakim olursa masada o kadar güçlü olur, bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Türkmenler Bayırbucak’ı teslim etmeyecek çünkü bizim başka şansımız yok. Esed ile Rusya bir olup DAİŞ’i vurma bahanesiyle ılımlı Türkmenleri ve muhalifleri vuruyor. Bizi her zaman destekleyen ve arkamızda duran anavatanımız Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.”
Ceren, ”Şuan bizler Esed’le değil, dünyanın en güçlü ülkeleri olan Rusya, İran, Irak, Çin’le savaşıyoruz”
Suriye Türkmen Meclisi Bayırbucak Sorumlusu Ömer Ceren, Esed rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesindeki saldırılarıyla ilgili ”5 yıldır savaşıyoruz Bayırbucak ve Kürt dağı böyle bir çatışma ve bombardıman görmedi” dedi.
Ceren, Köylerinde taş üstünde taş kalmadığını ifade eden Ceren, ”5 yıldır savaşıyoruz Bayırbucak ve Kürt dağı böyle bir çatışma ve bombardıman görmedi. Yaklaşık 10’dan fazla köy tamamen boşaltıldı. İnsanlar Türkiye sınırına yakın noktalara kaçtı. Rejim köylerimize girmek için çok fazla yağma yaptı. Rejim, karadan, havadan ve denizden vurmaya başladı, halen de vuruyor. Şu ana kadar 200 yakın yaralımız 20 de şehidimiz var. Rejim tarafında can kaybının daha fazla olduğu bilgisi geldi. Şuan bizler Esed’le değil, dünyanın en güçlü ülkeleri olan Rusya, İran, Irak, Çin’le savaşıyoruz. Bizi dört bir yandan vurmaya başladılar, ancak şu ana kadar sadece Züveyk köyünü ve Acısu’da bir mevziyi alabildiler” diye konuştu.
Ceren, üzerilerine yağmur yerine bomba yağsa da topraklarından vazgeçmeyeceklerini, sonuna kadar direneceklerini kaydetti.
Bu arada yaşadığı yerleri terk ederek güvenli gördükleri sınıra yakın noktalara kaçan insanlara acil olarak yardım yapılması gerektiğini ifade eden Ceren, bu insanların battaniye ve çadır başta olmak üzere birçok malzemeye ihtiyaç duyduğunu belirtti.
“Rusya, Suriye’de ılımlı olan yapıları bombalayarak DAİŞ’in önünü açıyor”
Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Türkmen köylerine yönelik kara harekatına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya’nın Suriye’de gerçekleştirdiği tüm saldırıların Türkiye’nin İslam coğrafyasındaki egemenliğine yönelik olduğunu belirtti.
Suriye’de uzun süredir bir vekalet savaşının yaşandığını ifade eden Aldemir, “Birçok ülkenin ittifak ettiği bir cephe var. Rusya, Suriye’de ılımlı olan yapıları bombalayarak DAİŞ’in de önünü açıyor. Bu, Türkiye’nin önünü tıkamaya yönelik bir çabadır” değerlendirmesinde bulundu.
Aldemir, Türkiye’nin geleceğinin Şam’ın güvenliğine bağlı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Bölgede istikrarsızlık devam ederse, buraların yeniden kadim değerlerle buluşmasından söz edemeyiz. Bu, Türkiye’nin dış politikasına bir saldırıdır. Türkiye’nin İslam coğrafyasındaki egemenliğine yönelik bir saldırıdır.”
‘Türkmenleri önlerinde bir engel olarak görüyorlar’
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, yaptığı açıklamada, Türkmen Dağı bölgesinde Suriye Türkmenlerine yönelik saldırıların bir süredir devam ettiğini söyledi.
Rusya’nın havadan ve denizden Beşşar Esed güçlerine ateş desteği vermesiyle Türkmenlerin katliamla karşı karşıya kaldığına dikkati çeken Yavuzaslan, saldırılardaki amacın bölgedeki Türkmen varlığının ortadan kaldırılması olduğunu vurguladı.
Yavuzaslan, Antalya’da gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi’nde Türkiye ve ABD arasında alınan bazı kararların başta Rusya olmak üzere Esed rejimini rahatsız ettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:
“Esed, Rusya ve Hizbullah güçleri, bu saldırılarla Türkiye sınırı ve Akdeniz sahiline kadar olan alanı kontrol altına almak istiyor. PYD tarafından sahile kadar bir koridor açılmak isteniyor. Bunun önünde tek engel Türkmenlerdir. Türkmenler, Rusya, Esed, DAİŞ ve Hizbullah ateşi altında kıstırılmış durumdadır. Bölgede savunmasız binlerce sivil var. Tek umutları bir an önce Türkiye sınırına ulaşmak. Eğer saldırılar durmazsa sivil kaybı yaşanmaya devam edecektir.”
Gaziantep Beğdili Oğuz Boyları Fedarasyonu Genel Başkanı Faik Akyılmaz,  yaptığı açıklamada, Bayır Bucak Türkmenlerine gece gündüz bomba atıldığını söyledi.
Yok edilmeye çalışılan Türkmenlerin elleri kollarının bağlı olduğunu ifade eden Akyılmaz, Türkmenlere güçleri yettiğince yardım yapmaya çalıştıklarını belirtti.
Akyılmaz, şöyle konuştu:
“Onlar bizim canımız ciğerimiz. Yüreğimiz yanıyor. Gıda yardımları yapmaya çalışıyoruz. Yaralıları tedavi ediyoruz. Ama bu uluslararası bir mesele bizim elimizden de çok fazla bir şey gelmiyor. 3,5 milyon Türkmen’in yaşadığı Suriye’de kardeşlerimizin kökünü yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Artık bir şeylerin yapılması gerek. Kardeşlerimizi yok etmek için uğraşıyorlar.”
(AA)