Türkmenler Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve Bakanlık İstiyor

Erşat Salihi

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Irak’ta Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ve bir bakanlığın Türkmenlere verilmesini istedi.

Salihi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Bağdat’ta Türkmen vekilleri olarak Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine talibiz.” dedi.

Türkmenlerin yeni hükümette etkin bir şekilde yer alması gerektiğini vurgulayan Salihi, “Kurulacak hükümette en az bir bakanlığın Türkmenlere verilmesini istiyoruz. Planlama Bakanlığının Türkmenlere verilmesi için hükümeti kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi ile de görüştük.” diye konuştu.

Türkmenlerin bulunmadığı bir hükümetin eksik olacağını belirten Salihi, şunları kaydetti:

“Türkmenlerin yeni hükümette ve karar alma mekanizmalarında yer alması için gereken tüm adımlar atılmıştır. Son bir ay içinde Bağdat’taki temaslarımızda istisnasız tüm siyasi taraflarla görüşerek Türkmenlerin taleplerini ilettik.”

Abdulmehdi hükümetinde yer alan 22 bakandan 14’ü meclisten onay aldıktan sonra yemin ederek görevlerine başladı. Yeni kabinede İçişleri, Savunma, Planlama, Yüksek Öğretim, Eğitim, Adalet, Kültür ile Göç ve Göçmenler bakanlıkları seçilemedi. Irak Meclisi’nde söz konusu bakanlıklar için 6 Kasım’da yeniden oturum düzenlenecek.