Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar Koronovirüs’ten Kerkük’te hayatını kaybetti

Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar Koronavirüs’ten Hayatını Kerkük’te kaybetti.

Dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs Irak’ta Türkmen siyasetçilerini de vurdu. Türkmen Adalet Partisi Genel Başkanı Enver Bayraktar yaklaşık önce yakalandığı Koronavirüs’e dün 28 Haziran 2020 tarihinde Kerkük’te hayatını kaybetti. Tedavisi 10 gündür evde sürüyordu. Ancak bugüne fenalaşınca Kerkük devlet hastanesine kaldırıldı. Doktorların tüm çabalarına rağmen fazla direnemedi bugün aramızdan ayrıldı. Yarın Kerkük Avcı camisinde kılınacak cenaze namazı sonra Kerkük Musalla mezarlığında toprağa verilecektir.

1956 Kerkük doğumlu olan Bayraktar, Bağdat Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu olup, 2004 yılında Kerkük’te Türkmen Adalet Partisini kurdu. Bayraktar, Irak Türkmen Cephesi ve diğer Türkmen siyasi partilerle birlikte siyasi mücadelede aktif rolü olan bir şahsiyet olarak kamuoyunda bilinirdi.

Türkmen Adalet Partisi, Enver Bayraktar başkanlığında bir grup ılımlı Türkmen İslamcı siyasetçiler tarafından Kerkük’te kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar da Irak Türkmen Cephesi ile iyi ilişkiler içinde faaliyet göstermiştir. 2005, 2010, 2014 ve 2018 Irak Parlamento seçimlerinde ITC tarafından teşkil edilen (Irak Türkmenlerin Cephesi) listesi ile seçime katılmıştır.  2003 sonrası Kerkük’te düzenlenen 4 ve 5. Türkmen kurultaylarına katılarak ITC ile birlikte Türkmen davası için mücadelede bulunmuştur.