Türk Dünyası Ankara Etimesgut’ta Buluştu

 

Yunus Küzeci-Kerkük Özel/ 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali 31 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’nın güzel ilçelerinden biri olan Etimesgut’ta açıldı. Etimesgut Belediyesi tarafından 1999 yılından itibaren düzenlenen bu etkinlik Türk dünyası kültürüyle ile Anadolu kültürü arasında bir köprü oluşturarak birlik ve beraberdik simgesi olmuştur. Bu yıl 15. si düzenlenen etkinliğin açılışı, Etimesgut Piyade Mahallesinden Kent Meydanına doğru kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüşüne Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz ve çok sayıda milletvekili ve bürokratlar Türk cumhuriyetleri Büyükelçilikleri ve Türk Akraba toplulukları ve dernek ve vakıf temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Irak Türkmen Evi Açıldı

Irak Türkmenlerini temsilen “Türkmeneli Kültür Merkezi” bu festivale katıldı. Irak Türkmen Evi açılışı da Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Milletvekili Olcay Kılavuz’un ziyareti ile Türkmen Evi açıldı.  Etkinlik kapsamında Türkmen Öğrencileri Türk dünyası ve Anadolu dernek ve vakıfları nezaket ziyaretlerinde bulundular.

Festivalin Resmi Açılışını ve 41 Projenin Temel Atma Töreni

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Etimesgut Belediyesi’nce Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenen 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali ile 41 eserin temel atma ve toplu açılış törenine katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Devlet Bahçeli, Etimesgut Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar ve 41 eserin ilçeye kazandırılmasının önemine değindi. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve tüm belediye çalışanlarını ve Festivale katılanları kutladı.

Sanatçı Serdar Ortaç Ankara’yı Coşturdu

Ünlü Sanatçı Serdar Ortaç festivalin ilk gecesinde sahne aldı. Genç kızların ilgisini çeken Ortaç okuduğu birbirinden güzel şarkılarla Etimesgut’u ve Ankara’yı coşturdu.