TMB TV Yetkilileri TÜRKSOY ile görüştü

TMB TV Genel Müdürü Amil İsmayılov ve Genel Yayın Yönetmeni Sahil İmanov, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) yeni Genel Sekreteri Sultan Raev’le görüştüler.

Ankara, TÜRKSOY genel merkezinde baş tutan görüşte TMB TV hakkında detaylı bilgi alış verişi yapıldı, tv kanalının son zamanlarda görsel medya alanında yakaladığı başarılar konuşuldu. Konuşma sırasında önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi hedeflenen Türkvizyon Türk Dünyası Şarkı Yarışması ile ilgili çalışmalar da incelendi. Genel Sekreter Raev, tüm Türk dünyasında ilgi uyandıran ve sevgi ile karşılanan şarkı yarışmasının başarı ile gerçekleşmesi için destek vermeye hazır olduğunu bildirdi. Türkvizyon Türk Dünyası Şarkı Yarışması’nın 2022’de, Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmiş Bursa kentinde gerçekleşmesi yönünde bazı anlaşmalara varıldı.

Bilgi için; Sultan Raev, TÜRKSOY Genel Sekreterliğine seçilmeden önce Kırgızistan’da kültür ve devlet adamı gibi tanınmıştır. Kırgız Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’nden mezun olan Raev, ulusal gazetelerde Genel Yayın Yönetmenliği, Kırgız Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakan Yardımcılığı, UNESCO Milli Komisyonu Başkanlığı, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Danışmanlığı ve Kırgız Cumhuriyeti Kültür ve Enformasyon Bakanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur. TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevi öncesinde Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Kırgızistan’ın yetiştirdiği ünü Türk Dünyası sınırlarını aşan önemli edebiyat insanlarından biri olan Sultan Raev, devlet görevlerinin yanı sıra kariyeri boyunca sanatsal üretime devam etmiş, dünyanın farklı ülkelerinde tiyatro sahnelerinde, televizyon ve sinemalarda kendisine yer bulan pek çok eser kaleme almıştır. Kırgız Cumhuriyeti Halk Yazarı unvanına sahip olan Sultan Raev, kariyeri boyunca ayrıca kültürlerarası yakınlaşma ve ülkeler arası ilişkiler alanında yapmış olduğu katkılar ve ürettiği eserleriyle pek çok ülke ve uluslararası kuruluş tarafından ödüle layık görülmüştür.

Önemli not: Türkvizyon Türk Dünyası Şarkı Yarışması, TMB TV, TÜRKSOY ve o yılın Türk Dünyası Kültür Başkenti’nin işbirliğiyle her yıl Türk dünyası ülkeleri arasında düzenlenen ilk ve tek şarkı yarışması olmakla ilk defa 2013 yılında Eskişehir kentinde düzenlenmiştir. Yarışmaya yirmi dört ülke katılmıştır. Gecenin birincisi ise Ferid Hasanov’un söylediği Yaşa şarkısı ile Azerbaycan olmuştur.

İkincisi 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak kararlaştırılan Kazan’da düzenlenen Türkvizyon’un birincisi İzin Körem adlı şarkısıyla Kazakistan temsilcisi Janar Dugalova olmuştur. Merv, 2015 yılının kültür başkenti olduğu halde Türkmenistan hükûmetinin Türkiye ve Rusya arasındaki siyasi sorunlar nedeniyle yarışmayı düzenlemekten çekinmesi sonucunda yarışma İstanbul’da düzenlenmiş, galip ise Kırgızistan temsilcisi Jiydeş İdirisova olmuştur. Çeşitli nedenlerle online düzenlenen ve sonraki yıllarda askıya alınan Türkvizyon Türk Dünyası Şarkı Yarışması, TMB tv kanalının yeni; genel yayıncılığa adım atması ile tekrar gündeme geldi. Önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi için düzenli çalışmaları başlatan TMB TV yetkilileri, çeşitli kurum ve kuruluşlarla görüşme halinde.