Şüpheli Bombalı Saldırıdan Sonra Çölde İki Kayıp Avcı Ölü Bulundu

Deniz Nakip / Güvenlik yetkilileri, Irak’ın merkezinde bir av gezisinde çölde kaybolan biri Kuveytli diğeri ise Suudi Arabistan’lı olan iki avcının kötü şekilde yanmış cesetlerine ulaşıldığını bildirdi.

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, SUV’larının yanında bir bomba patladığı ifade ediliyor.

Güvenlik yetkilileri ve yerel avcılar topluluğu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iki avcının da Pazar günü Irak’ın merkezindeki Anbar ve Salaheddin eyaletleri arasındaki çölde bir av gezisinde kaybolduğu bildirildi. Yetkililer National’a verdiği demeçte, cesetlerinin Anbar’daki bir çölün ortasında yanmış SUV’nin yanında bulunduğunu söyledi.

İkili turist vizesi ile Irak’a girdiği ve avlanma ruhsatının olmadığı belirtilirken ölüm sebeplerini belirlemek için soruşturma başlatıldı.

Zengin Körfez ülkelerinden gelen avcıların şahinleri aramak için genellikle Irak’ın güney ve batı çöllerine geziler düzenlediği; buna ilaveten bölgenin 2014’ün ortalarından bu yana IŞİD’in kontrolü altında bulunduğu ve mevcudiyetlerinin eski gücünü yitirmiş olsa da halen tamamiyle sona ermediği söz konusu.

ABD liderliğindeki uluslararası bir koalisyon tarafından desteklenen Irak güçleri, üç yıllık savaşın ardından 2017’nin sonlarında IŞİD’in elinde tuttuğu Irak’taki tüm toprakları geri almıştı. Ancak teröristlerin özellikle kuzey ve batı Irak’ın geniş çöl bölgelerinde, Suriye sınırına yakın vur-kaç saldırıları düzenlemeye devam ettiği biliniyor