Şah, seçime izin verseydi devrime ihtiyaç olmazdı!

İran devriminin Tahran’ın Azadi Meydanı’nda yapılan 41’inci yıl dönümü kutlamalarında konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 21 Şubat’ta yapılacak seçim ve ABD yaptırımlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AA / Ayetullah Humeyni’nin liderliğinde 11 Şubat 1979 yılında gerçekleşen devrimin halkın seçimiyle olduğunu ve devrimin en büyük eserinin seçimler olduğunu dile getiren Ruhani, “Şah rejimi seçimlere izin verseydi devrime ihtiyaç olmazdı. Önceki bozuk rejim, halka devlet şekli ve anayasa ile ilgili tercih şansı verseydi devrim olmazdı. Devrim tamamen seçime dayanıyor.” dedi.

ABD’nin İran’daki seçimlere karşı olduğunu ve Şahlık rejiminin peşinde olduğunu savunan Ruhani, “ABD ile kavgamız seçim üzerinedir. ABD, ’41 yıl öncesine dönün ve Şahlık rejimini kabul edin’ diyor. Biz de buna karşı çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ruhani, devrimin herkesin “malı” olduğunu ve İran’da yaşayan 83 milyonu razı edecek adımlar atılması gerektiğine dikkati çekti.

Reformist ile muhafazakar kanatlar arasındaki rekabete işaret eden Ruhani, “10 milyonun mutlu, diğer 10 milyonun da rahatsız olacağı politikalardan kaçınılması gerektiğini” söyledi.

Halka 21 Şubat’taki seçime katılım çağrısı yapan Ruhani, eleştirilerin olabileceğini ve birçok alanda da reforma ihtiyaç duyulduğunu ancak tepkisel davranılıp sandıklara küsülmemesi gerektiğini vurguladı.