MÜZİĞİN İZİNDE ÜÇ KARDEŞ ŞEHİR KİTABI ÇIKTI

Elazığ Dernekleri Federasyonu (ELFED) tarafından yayınlanan, Müziğin İzinde Üç Kardeş Şehir Harput/Elazıg-Kerkük-Şanlıurfa isimli kitap çıktı.

 

Salih Turhan, Abuzer Akbıyık, Mehmet Kurdoğlu ve Şemsettin Küzeci tarafından hazırlanan “Müziğin İzinde Üç Kardeş Şehir” kitabı ve üç yöre sanatçılarının yer aldığı müzik DVD’si çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla ELFED tarafından yayınlanan kitap ve DVD’ye, ŞURKAV Vakfı İstanbul Şubesi, Kerkük Vakfı ve Şanlıurfa Dayanışma Deneği de destek verdi.

612 sayfalık Kitapta Harput/Elazığ, Kerkük ve Şanlıurfa tarihi ile ilgili bilgiler, ortak kültür ve bilhassa ortak müziği ile ilgili yazılar yanında  her üç şehrin, ortak (çeşitleme) özelliği taşıyan 90 türkü ile yine her üç şehrin karakteristik özelliklerini taşıyan 200 adet türkü sözü ve notası, geçmişten günümüze geçen emeği geçen mahalli, profesyonel sez ve saz sanatçılının fotoğraflarına da yer verilmiştir. Ayrıca kitap eki olarak yaklaşık 20 ses ve saz sanatçısının yer aldığı üç şehirden türkü, hoyrat ve gazellerin icra edildiği bir adet DVD de kitapla birlikte sunuldu.

Dijital notasyonu Murathan Turhan ve Uğur Karagöz, Kapak tasarım ile Baskıya hazırlığı C. Fahri Turhan tarafından yapılan ve 2018 Kasım ayında İstanbul’da Yediz Ofset Matbaasında basılan kitap Aralık ayında okuyucuları ile buluştu.

Kitabın yazarlarından Salih Turhan kitapla ilgili olarak görüşlerini şöyle ifade etti  ”Bazı şehirler vardır ki coğrafi olarak birbirine uzak olsa da bu şehirlerde yaşayan insanların dili, edebiyatı, müziği, gelenek ve göreneği arasında önemli benzerlikler vardır. Bu tarife uygun örneklerden üçü; Harput/Elazığ, Şanlıurfa ve Kerkük’tür. Bu üç ildeki halkın kültürel ve sosyal hayatlarındaki benzerlik elbette ki tesadüfi değildir. Bu benzerliğin temeli orta Asya’dan başlayıp, Anadolu’ya gelen aynı Türk boylarının evlatları olmasına dayanmaktadır. Bu bakımdan kitabımızın ismine “Üç Kardeş Şehir” dedik. Ülkemizde yaşayan insanların ortak kültürel değerlerinin ortaya konulması, birlik ve beraberliğinin vurgulanması açısından zaman içinde diğer şehirlerle de bu tür projeler yapmayı planlıyoruz. Kitabın yayınlanmasında ev sahipliği yapan Elazığ Dernekler Federasyonu’na, katkı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi