Kerkük’ten Karabağ’’a ‘Türk Dünyası’ sorunları tartışıldı

Türk dünyasının önemli isimleri Azeri-Türk Kadınlar Birliği ve Yeni Çağ Medya Grubu organizatörlüğünde Karabağ ve Kerkük için Bakü’de bir araya geldiler.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yanında Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği Konseyi, Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları Sanayeciler Birliği (TÜİB), Azeri-Türk Kadınlar Birliği, Azerbaycan-Türkiye Evi (ATEV), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yeni Çağ Medya Grubu orginazatörlüğünde gerçekleşen “Türk dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ’ın yeri: Jeopolitik çağrılar ve perspektifler” Uluslararası Sempozyumuna Azerbaycan, Türkiye ve Irak`tan milletvekilleri, politikacılar, tarihçiler, STK ve medya mensupları katıldılar.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan ATEV başkanı Tenzile Rüstemhanlı katılımcıları selamlayarak onlara kendilerini yalnız bırakmadıklarından dolayı minnettarlığını bildirdi:

“Sempozyumun bugün gerçekleştirilmesi tesadüf değil. Bu kararı değerli aydınlarımızla konuşarak verdik. Yarın ise Türk Milli Oyanışı Günü. Biz bu tarihi her yıl kutluyoruz. Fakat bu yıl o tarihi böyle bir bilimsel programla kutlayacağız. Bu sempozyumda Kerkük’le Karabağ’ın seçilmesi tesadüf değil. Her ikisi Türk dünyasını kanayan yarası. Kerkük Azerbaycan’ın kardeşi değil, Kerkük bizim, kendimizindir, Azerbaycan’ın sesidir.”

Irak Türkmen Cephesi Başkanı, Kerkük Milletvekili Erşat Salihi Türklerin hiçbir zaman esareti kabul etmediğini vurguladı:

”Biz esareti kabul etmediğimiz için bayrağımız her zaman yükselecek. Orta Asya`da baskı altında olan türkler hiç bir zaman esareti kabul etmiyor. Biz eminiz ki esareti sevmeyen Azerbaycan türkleri de bir gün Karabağ`ı işgalden azad edecek.”

Daha sonra Sempozyumda birinci panel olan “Kerkük” paneli gerçekleştirildi…

Yeni Çağ Medya Grubunun Başkanı Agil Alesger`in başkanlığıyla gerçekleştirilen Panelde Erşat Salihi, Prof. Gazanfer Paşayev, Prof. Kürşat Zorlu, Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Türkiye Gazi Üniversitesi’nden Çetin Almas, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva konuşma yaparak Kerkük probleminin Türk Dünyası için ne kadar önemli ve kısa süre içerisinde çözülmesi gereken bir problem olduğunu bildirdiler.

Yeni Çağ Medya Grubunun Başkanı ve Kerkük paneli moderatörü Agil Alesger, “Başlamadan önce moderatör olarak bu programın gerçekleşmesinde sağladığı katkılarından dolayı TİKA Bakü koordinatörü Teoman beye, Her zaman yanımızda olan, hatta hiçbir devlet yanımızda olmayanda bile bizimle olan Hüseyin Büyükfırat’a, ve bizim böyle önemli projelerimizi destekleyen Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yanında Sivil Toplum Örgütlerine Devlet Desteği Konseyi Başkanı, Milletvekili Azay Guliyev`e şahsım ve Başkanı olduğum Yeni Çağ Medya Grubu adından teşekkür ediyorum.” diye paneli açtı ve panelin ismine dikkat çekerek “Sempozyumun ismi “Kerkük`ten Karabağ`a” şeklinde düşünülse de, biz burada yalnızca Kerkük ve Karabağ’ı değil Doğu Türkistan ve Türkün tüm kanayan yaralarını konuşacağız.” dedi.

Türkiye`nin Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral, “Türk dünyası 150 yıldır acılar içinde yaşıyor. Kerkük ve Karabağ içimizde kalan bir yara. Bu tür toplantıları Türk dünyasının her yerinde gerçekleştirmek lazım.” diyerek sempozyumun önemine dikkat çekti.

Bakü`de gerçekleştirilen “Türk dünyasının geleceğinde Kerkük ve Karabağ`ın yeri: jeopolitik çağrılar ve perspektifler” Uluslararası Sempozyumu kapsamında 2. Panelde “Karabağ” konusu tartışıldı.

Azerbaycan Halk şairi Sabir Rüstemhanlı`nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Millet vekili Fazil Mustafa, Anadolu Yayımcılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, TÜİB Başkanı Hüseyin Büyükfırat, Yeni Musavat gazetesi başkanı Rauf Arifoğlu, Ülke TV GYY Hasan Öztürk, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi temsilcisi Yasemin Karakoyunlu ve Azerbaycan-Türkiye Gençleri Dostluk Derneği Başkanı Tugay Apa konuşmalarıyla katılımcılara seslendiler.

Panelde konuşan Milletvekili Fazil Mustafa, Karabağ probleminin çözümünün yalnız Azerbaycan`a değil, hem de diğer ülkelere bağlı olduğunu bildirerek ABD`nin Ermenistan`ı desteklediğini vurguladı:

“Problemin çözümü yalnızca bize bağlı değil. Konuşmalar olabildiğince uzatılıyor. Ermensitan`a ABD ve diğer ülkeler destek veriyorlar. Azerbaycan`ı ise Türkiye ve Pakistan destekliyor, fakat onların da BM Güvenlik Konseyine üye olmadıkları için müdahale imkanları kısıtlı.”

Anadolu Yayımcılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, konuşmasında Türkiye medyasının azınlığın elinde olduğunu ve buna göre de medyada milli konuların yer almadığını teessüfle dile getirdi.

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi temsilcisi Yasemin Krakoyunlu ise Karabağ probleminin çözümünde Batı Azerbaycan faktöründen konuşarak, “Nasıl oluyor da ermenilerin Karabağ`ı işgal etmesi Uluslararası hukuka aykırı olmuyor, ama Azerbaycan`ın kendi topraklarının işgalini savaşla sonlandırması uluslararası hukuka aykırı oluyor?” diye Karabağ konusundaki ikircikli tutuma dikkat çekti.

Daha sonra Hüseyin Büyükfırat Çocuk Mercanlı projesiyle ilgili konuştu. Hüseyin Büyükfırat, bu projenin önemini vurgulayarak “Biz buraya yalnız para kazanmaya gelmişsek o zaman diğerlerinden farkımız ne olur. Çocuk Mercanlı`da park yaratdık, fabrika kurduk. Böylelikle burada yaşayanlar işle temin edilecekler ve üretilen ürünler dışarıya da satılacak.” dedi.

Karabağ konusunda tüm Türk Dünyasının bilgilendirilmesi yönünde medyanın yeri, İnsanların bu konuda bilinçlendirilmesi gibi konuların ele alındığı panel Konuşmacılara plaketlerin verilmesiyle sonlandı. Sempozyumun sonunda Kerkük-Karabağ konusunun devamlı gündemde tutulmasını önemi vurgulandı. Bu konuda bir ortak STK kurulmasının önemine dikkat çekildi.