Kerkük ve diğer 5 ilde Sağlık Kurallarına Uymayan 26 Eczane ve Güzellik Merkezi Kapatıldı

Irak Ulusal Güvenlik Teşkilatı, uzman olmayan kişiler tarafından işletilen ve sağlık kurallarına aykırı olan 26 eczane, güzellik merkezi ve diş kliniğini 6 ilde kapattı.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın bugün yaptığı açıklamada, ulusal güvenlik birimleri, sağlık ekipleri ile koordineli bir şekilde, Kerkük, Basra, Necef, Vasit, Ninova, Muthanna illerindeki tıbbi ve kozmetik merkezleri ile eczanelerde denetimler gerçekleştirerek, 9 eczane, 4 diş kliniği ve 13 güzellik merkezini resmi izin almadan çalıştıkları ve sağlık kurallarına aykırı oldukları gerekçesiyle kapattı.

Ayrıca, bu merkezlerin çoğunun uzman olmayan kişiler tarafından işletildiği ve bu durumun vatandaşların hayatı için tehlike oluşturduğu ve toplumun sağlığını tehdit ettiği belirlendi.

Suçluların ve ele geçirilen malzemelerin ilgili yargı mercilerine sevk edilerek yasal işlemlerin başlatılacağı belirtildi.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı, bugün, Kerkük, Basra, Necef, Vasit, Ninova ve Muthanna illerinde sağlık kurallarına uymayan ve uzman olmayan kişiler tarafından işletilen 26 eczane, güzellik merkezi ve diş kliniğini kapattı. Kurumun açıklamasına göre, denetimler sonucunda 9 eczane, 4 diş kliniği ve 13 güzellik merkezi resmi izin almadan faaliyet gösterdikleri ve sağlık kurallarına aykırı oldukları gerekçesiyle kapatıldı. Ayrıca, bu işletmelerin çoğunun uzman olmayan kişiler tarafından yönetildiği ve toplum sağlığını tehlikeye attığı belirlendi. Suçluların yasal işlemlerle karşı karşıya kalacakları bildirildi.

 

Kaynak : Türkmeneli TV