Irak’tan Fırat ve Dicle nehirleri için talep

Irak, Fırat ve Dicle nehirlerinden ülkeye ulaşan su miktarının artırılması için Türkiye’den talepte bulundu.

Irak Su Bakanı Mehdi el Hamdani ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak Özel Temsilcisi Veysel Eroğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bağdat yönetimi, Fırat ve Dicle nehirlerinden Irak’a ulaşan su miktarının artırılması için Ankara’dan talepte bulundu. İki ülke, Iraklı bir heyetin Türkiye’deki baraj rezervlerini “değerlendirmesi” konusunda anlaştı.

Türkiye, Fırat ve Dicle nehirlerinden Irak’a ulaşan su miktarının artırılmasını isteyen Bağdat yönetiminin talebini değerlendirecek. Bağdat’tan yapılan açıklamada, video konferans görüşmesinde tarafların Türkiye’den Irak’a, “Fırat ve Dicle üzerinden ulaşan su miktarlarını” ele aldığı bildirilirken; Hamdani’nin, “Irak’ın yaşanan su sıkıntını aşabilmesine imkân tanınması için Türkiye’den bırakılan su miktarının yeniden gözden geçirilmesini talep ettiği” açıklandı.

TALEP İLETİLECEK

Eroğlu’nun ise, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin rezervlerine uygun olarak su miktarının artırılması” için bu talebi Ankara’daki ilgili makamlara ileteceğini söylediği belirtildi. Tarafların ayrıca Irak’tan bir “teknik heyetin” Türkiye’ye gitmesi ve “bölgedeki Türk baraj rezervlerini değerlendirmesine” izin verilmesi konusunda anlaştığı duyuruldu.

Açıklamaları geçen çarşamba günü Irak haber ajansı INA tarafından aktarılan bir Iraklı hükümet yetkilisi, “Su rezervlerimiz geçen yıla kıyasla yüzde 60 düştü” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Gazete Duvar (AK)