Irak’ta yapılacak olan Gizli Saldırı Belgesi ortaya çıktı

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Meclis’e ‘Gıda Güvenliği ve Kalkınma İçin Acil Destek’ adlı kanun tasarısını onaylama çağrısı yaparak, Şii Koordinasyon Çerçevesi çatısı altındaki rakip parti ve gruplara meydan okurken, başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge ve Uluslararası Havalimanı’nın roketlerle yeniden hedef alınabileceğine işaret eden gizli bir belge sızdırıldı.

Bağdat Operasyonlar Komutanlığı’na ait gizli bir belge, cumartesi gece saatlerinde sosyal medyaya sızdırıldı. Belgede, yasadışı silahlı grupların Yeşil Bölge ve Uluslararası Bağdat Havalimanı’nı bombalama niyetinde oldukları bildiriliyor.

Belgede, “Bağdat Operasyonlar Komutanlığı merkezine gelen bilgiler, Yeşil Bölge ve Uluslararası Bağdat Havalimanı’nın ateş açılarak veya drone’larla hedef alınacağı söyleniyor. Ateş açılması muhtemel bölgelerde sivil giyimli istihbarat personelleri görevlendirilsin ve güvenlik devriyeleri icra edilsin” ifadeleri kullanılıyor.

‘ABD’ye Karşı Direniş’ sloganları atan İran destekli silahlı gruplar, ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu Yeşil Bölge ile ABD askeri danışmanlarının çevresinde konuşlandığı Uluslararası Bağdat Havalimanı’na daha önce düzenlenen saldırıların hiçbirini üstlenmedi. Fakat daha önce ABD’nin Irak’taki güçlerinin bir kısmını çektiğini ilan etmesinin üzerinden çok geçmeden söz konusu grupların ‘bu çekilme direnişin sayesinde oldu’ açıklaması yapmaları dikkat çekti. Yeşil Bölge ve Havalimanı’na yönelik saldırılar, Irak hükümetinin 2021’in sonlarında ülkedeki güçlerini çekmesi için ABD ile anlaşma imzaladığını ilan etmesinden bu yana durdu.

Öte yandan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün (cumartesi) yaptığı açıklamada, “Allah-u Teala’nın bize İsrail ile normalleşmeyi suç sayan yasanın onaylanmasını lütfetmesinden sonra, Meclis’in doğrudan halka fayda sağlayacak bir hizmet yasasını yani gıda güvenliği yasasını hizipçi, mezhepçi veya etnik spekülasyonlar olmada ve yozlaşmış insanların hayaletinden uzak durarak kabul etmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Fayda sağlayan yasalara yönelik partilerin ve yargının engellerine rağmen ümidimiz bunu kabul edebilecek güçte olduğunu ispatlayan Irak Meclisi’dir. Bugün hepiniz halkın taleplerinin ve çektiği acıların bilincinde olmalısınız” dedi.

Meclis Başkanı Birinci Yardımcısı ve Sadr Hareketi yöneticilerinden Hakim ez-Zamili, Sadr’ın çağrısına verdiği yanıtta gıda güvenliği yasa tasarısının kabulünde ilerleme kaydetme sözü verdi.

Sadr’ın, Gıda Güvenliği ve Kalkınma İçin Acil Destek’ adlı kanun tasarısını onaylama çağrısı, Irak Meclisi’nin İsrail’le normalleşmeyi suç sayan yasa tasarısını kabul etmesinden iki gün sonra geldi. ABD ve İngiltere İsrail’le ilgili tasarının kabulünden duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, hukuk uzmanları eski rejimin çıkardığı 1969 yılı 111 sayılı Ceza Kanunu’nda İsrail’le normalleştirmeyi yasaklayan yasaların olmasına rağmen bu yeni yasanın gerekliliğini sorguluyor. Bazı çevreler ise bu yasanın Irak İçişleri Bakanlığı’na Yahudi peygamberlere ait türbeleri ziyaret etmek isteyen Yahudilere Irak’ı ziyaret etmeleri için izin verme yetkisi tanıdığına dikkat çekerek, İsrail’le normalleşmeye kapı aralama potansiyeli taşıdığı için bu iznin kanundaki açık olabileceği görüşünde.