Irak-Suriye Sınır Kapısı 7 Yıl Aradan Sonra Tekrar Açıldı

Irak ve Suriye arasında kilit öneme sahip bir sınır kapısı 7 yıl aradan sonra tekrar açıldı, Irak’ın Kaim kentini Suriye’nin Bukemal kentine bağlayan kapı, Suriye’deki iç savaş ve IŞİD’le savaş sırasında 2012 yılından bu yana kapalıydı. Kapının açılmasının iki Arap ülkesi arasında ticaretin artmasını sağlaması bekleniyor.

Bununla birlikte, sınır kapısının açılmasının bir taraftan da İran’a bölgedeki nüfuzunu arttırmada fayda sağlayacağı yorumları yapılıyor. Bunun nedeni olarak da, Irak’taki İran destekli milislerin Suriye’nin doğusuna daha kolay erişebilme imkanına sahip olacak olmaları gösteriliyor. Bölge, Tahran’la Washington arasında İran uluslararası nükleer anlaşmasının çökmesinden bu yana giderek artan bir gerilime sahne oluyor.

Kapının açılması vesilesiyle düzenlenen tören için yoğun güvenlik önlemleri alınırken, sınır geçişi etrafına askerler konuşlandırıldı. IŞİD’in Suriye ve Irak’taki varlığı resmen sona erdirilmiş olsa da, örgüt ‘uyuyan hücreleri’ üzerinden hala sınırın her iki tarafında yer yer saldırılarını sürdürüyor.

Sınırın Suriye tarafında “Bukemal-Kaim sınır kapısının açılması, terörizme karşı Suriye-Irak dostluğunun bir zaferidir” yazılı bir pankart açıldı.

Suriye resmi haber ajansı, kapının açılmasıyla birlikte 800 civarında yük kamyonunun Suriye’den geçiş yapmasının beklendiğini bildirdi.

Kaim bir zamanlar Şam ve Bağdat’ı birbirine bağlayan otoyol üzerindeki önemli duraklardan biriydi.

Sınır kapısının açılması son haftalarda birkaç kez ertelenmişti.