Irak Genelkurmay Başkanı: ‘’Türkiye, Kürdistan bölgesine saldırılar düzenliyor ve federal orduyu göndermeyi öneriyoruz’’

Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Abdulemir Reşid Yarallah, kuzey Irak’ta Türk kuvvetlerinin artış ve akın durumunu ortaya koyarken, federal kuvvet gönderme gereğini vurguladı.

Yarallah, Temsilciler Meclisi’ndeki özel oturumda yaptığı konuşmada, Türk kuvvetlerinin artma ve akınlarının olduğunu ve birçok bölgeyi işgal ettiğini, bu kuvvetlerin bulunduğu noktaların sayısının Irak sınırları içinde 100 noktaya ulaştığını söyledi. Ve bu noktaların Dohuk’taki Zaho ve Amadiyah bölgelerinden kısa bir mesafe uzaklığında olduklarını belirtti.

Yarallah, Türk kuvvetlerini bulundukları bölgelerden çıkarmak için ordu ve peşmerge güçlerini bu bölgelere göndermenin gerektiğini vurguladı.

Yarallah, ‘’Türk tarafı ile aramızda 370 km ve üzeri bir bölge vardır ve bu bölge Kürdistan bölgesi sınırı içerisindedir’’ diyerek bu bölgelerde Savunma Bakanlığının yetkisi olmadığını ve federal hükümete ait herhangi bir askeri kuvvet bulunmadığını belirtti.

Yarallah, “Mevcut federal güçler, savaşçı değil, yalnızca uyarı gücü olarak kabul edilen sınır güçleridir.” Diyerek sınırda bulunan güçlerin savaş güçleri olmadığını belirtti.

Yarallah yaptığı konuşmada, “Kuzey Irak’ta dört binden fazla asker içeren beş ana Türk üssü var” dedi.