Irak Dışişleri Bakanı, BM Güvenlik Konseyi oturumunda Irak’ın Türk saldırısına ilişkin konuşmasını yaptı

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Türk saldırganlığına ilişkin özel ve acil Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında Irak’ın konuşmasını yaptı.

Dışişleri Bakanı Hüseyin yaptığı konuşmada, Irak’ın, Güvenlik Konseyi’nin açık Türk saldırısını kınayan açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirtti, ve Türk ordusunun Irak’ın topraklarına, egemenliğine ve vatandaşlarının hayatına karşı saldırıda bulunduğunu söyledi.

Hüseyin, Zaho ilçesini hedef alan Türk saldırısı biri kız çocuk olmak üzere 9 sivilin ölümüyle, 33 sivilin yaralanmasıyla sonuçlandığını açıklayarak Türk saldırısının Irak’ın egemenliğine yönelik askeri bir saldırı, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit oluşturduğunu söyledi.

Bakan Hüseyin, ‘’Saldırının gerçekleştiği yerden, Türk ordusunun kullandığı ağır top mermisi parçalarının da dahil olduğu kanıtlar topladık’’ dedi, ve ‘’ bu son saldırganlık, Türkiye’nin Irak’ın ihlallerini durdurma taleplerini görmezden gelmeye devam ettiğinin Konsey huzurunda somut bir kanıtıdır’’ ifadesini kullandı.

Hüseyin, Irak’ın Türkiye’ye ihlallerine karşı 296 protesto bildirisi gönderdiğini belirtti ve Irak’ın Türk kuvvetlerinin Irak topraklarındaki yasadışı varlığını uluslararası toplum önünde bir kez daha kınadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı, ‘’Türk saldırganlığı nedeniyle Irak’ı güneyden kuzeye süpüren bir halk öfkesi durumu’’ olduğunu vurguladı ve ‘’Türk Parlamentosu’nun Ekim 2021’de Irak’ta asker bulundurma yetkisini iki yıl süreyle uzatma kararını kınadığımızı yeniliyoruz’’ ifadesini kullandı.

Bakan Hüseyin, Irak Hükümetinin, birikmiş farklılıkları diplomatik kanallardan çözme çağrısı yapan bir yaklaşıma bağlılığını teyit ettiğini vurguladı ve Türkiye’yi işgalci askeri güçlerini tüm Irak topraklarından geri çekmeye zorlayan acil bir kararın çıkarılmasının önemine değindi.

Hüseyin, ‘’Türkiye, Irak ile Türk askeri varlığının Irak topraklarında bulunmasına izin veren bir anlaşma olduğunu iddia ediyor’’ ifadesini kullandı ve’’ Konsey’den Irak ile Türkiye arasındaki duruma ilişkin maddenin Güvenlik Konseyi’nin gündemine alınmasını talep ediyoruz’’ dedi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin, ‘’Türkiye’nin güçlerinin Irak’ta bulunmasına ilişkin yasa dışı gerekçeleri kuşkusuz Türk tarafından duyacağız’’ dedi ve Türkiye, PKK ile ilgili bir iç sorunla bağlantılı temelsiz argümanlar kullanıyor’’ ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı, Bu krizin sebebi Ankara girişimiyle ilk etapta Türk tarafı olduğunu belirtti ve Irak, büyük önemi nedeniyle bu konuyu Güvenlik Konseyi’ne getirdiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı, Irak, Güvenlik Konseyi’nden bu saldırı eylemini araştırmak için bağımsız bir uluslararası ekip oluşturmasını talep ettiğini belirtti ve Türkiye’nin tüm Irak topraklarından askeri güçlerini geri çekmesini zorunlu kılan bir kararın çıkarılmasını talep ettiğini vurguladı.
Bakan Hüseyin, Irak’ın BM Güvenlik Konseyinden, ‘’Bu Türk saldırganlığının şiddetle kınanmasını talep ediyor ve bu menfur eylemin faillerinden hesap sorulmasını sağlamak için çalışmayı’’ talep ettiğini belirtti.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Savunmasız sivillere verilen zararın Türk hükümetinden tazminat ödemesini talep etti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin, Irak, PKK’nın Irak’tan çıkarılması için ilgili ülkelerle çalışmaya hazır olduğunu ifade etti ve PKK’nın varlığı Irak’ta güvenliğin istikrarsızlığına neden olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı, Irak Hükümeti, bölgedeki çatışmaların çözümüne olumlu katkıda bulunmak için çok çalıştığını vurguladı ve Irak Hükümeti, Irak’ın başka ülkelerin gündemlerini ve çıkarlarını uygulamak için bir tiyatroya dönüştürülmesini kategorik olarak reddettiğini belirtti.

Ayrıca Dışişleri Bakanı, ‘’Irak halkı bugün bu oturumun müzakerelerini büyük bir ilgi ve büyük