Irak Bakanlar Kurulundan bir dizi kararlar

Başbakanın basın ofisinden alınan açıklamaya göre, Başbakan Muhammed Şiya Sudani Salı günü, Bakanlar Kurulu’nun beşinci toplantısına başkanlık etti.

Toplnatı sırasında, ülkede yaşanan son gelişmeler, vatandaşların yaşam ve ekonomi dosyaları ve kurulun gündeminde bulunan maddeler ele alındı.

Toplnatıda, Elektrik sektörünün geliştirilmesine yönelik devam eden çalışmalar ve uygulanması onaylanan çalışma programlarının önündeki engellerin kaldırılması çerçevesinde, Bakanlar Kurulu, Irak’taki enerji programı için Elektrik Bakanlığı ile Siemens Energy AG arasında ikinci aşama olan işbirliğinin imzalanmasını onayladı.

Irak’ta sivil havacılık ve hava taşımacılığı sektörünün geliştirilmesi amacıyla, Bakanlar Kurulu, Sivil Havacılık Otoritesi’nin IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) veya ICAO’dan (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü) bir dizi uzmanla sözleşme yapmasını onayladı.

Toplantıda ayrıca, Uzmanların ve danışmanların maaşları için Maliye Bakanlığı’ndan (15000000000) dinar, Irak Sivil Havacılık Otoritesi’ne finansman sağlamak kararı alındı.