Büykelçi Güney: Irak, bizim için stratejik önemde bir ülke

Irak’ta, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile Tiryaki Holding arasında “soya fasulyesi işleme tesisi kurulması” için finansman anlaşması imzalandı.
Başkent Bağdat’taki “Yeşil Bölge”de Tiryaki Holding ve IFC arasında yapılan anlaşma törenine, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney ve Irak Başbakanlık Müsteşarı Muhammed Neccar ile kurum yetkilileri katıldı.
Büyükelçi Güney: “Irak’ın istikrarı ve geleceğine önem veriyoruz. Irak, bizim için stratejik önemde bir ülke. Dünya Bankası IFC ve Tiryaki Holding arasında anlaşmayı gayet önemli buluyoruz. Irak Başbakanlığının da bu konudaki desteği kritik değer taşıyor. Türk sanayicileri Irak’a yatırıma hazır yeter ki önleri açılsın ve kolaylıklar sağlansın.”
Tiryaki Holding CEO’su Süleyman Tiryakioğlu da Irak’ta 10 yıldan beri ticaret yaptıklarını aktararak, “3 yıl önce de yatırım kararı aldık çünkü Irak’ın gelişiminden çok umutluyduk ve memnunduk. Irak’a güneyden girip daha verimli bir yatırım kararı aldık. Bu yatırım, 100 milyon doların üzerinde bir yatırım ve Irak’taki en büyük gıda ve yem tedarik zinciri yatırımı oldu. Bununla beraber Irak’ın yem ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamayı hedefliyoruz. IFC ile yaptığımız anlaşma da bu yatırım kapsamında uzun vadeli 112 milyon dolarlık kredi sağlamak.” diye konuştu.