Barzani: Irak’ın siyasi krizden çıkması için ciddi bir ulusal diyaloga ihtiyacı var

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’ın krizden çıkmak için anayasaya dayalı bir çözüm bulmak için siyasi partiler arasında ciddi ve sorumlu bir ulusal diyaloga ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Barzani yaptığı açıklamada, “Sürekli bölünmeye doğru ilerleyen, krizleri daha da derinleştiren ve çözüm umutlarını ortadan kaldıran Irak’taki siyasi gelişmeleri büyük bir dikkatle takip ediyor ve kaygıyla izliyoruz” dedi ve ‘’durumun neredeyse ülkenin geleceğini ve toplumsal barışı ciddi bir tehlikeye soktuğuna ve tüm siyasi süreci, yönetişim ve kurumları aksattığına’’ dikkat çekti.

Barzani, ‘’Barışçıl sivil gösteriler anayasa tarafından korunan meşru bir haktır ancak yargı kurumunun aksatmak durumu daha da kötüleştirmektedir ve bunun için tüm tarafları ve göstericileri kurumları ve toplum barışını korumaya, sivil ve barışçıl yolundan çıkmamaya çağırıyoruz’’ dedi.

(IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Irak’ın krizden çıkmak için anayasaya dayalı bir çözüm bulmak için siyasi partiler arasında ciddi ve sorumlu bir ulusal diyaloga ihtiyacı olduğunu vurguladı.