AK Parti’de Binali Yıldırım Dönemi Başladı

AK Parti’nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde tek aday olan Binali Yıldırım, bin 405 oy alarak AK Parti’nin yeni genel başkanı seçildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım, dün yapılan AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde bin 405 oy alarak genel başkan seçildi.

AK Parti, 2. Olağanüstü Büyük Kongresi Ankara Arena Spor Salonu’nda yapıldı.

Salona partide genel başkanlık yapmış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve 3. genel başkan adayı Binali Yıldırım’ın fotoğrafları ile kongrenin ana teması olan “Kutlu yürüyüşe devam” ve “Durmadan 100 yıla”, “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” yazılı pankartlar asıldı.

Kongrede tek aday olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Binali Yıldırım saat 10.40 sıralarında sivil plakalı makam aracıyla kongre salonuna geldi.

Yıldırım, kendisini karşılayan bakanlar, genel başkan yardımcıları ve parti yöneticileriyle tek tek tokalaştıktan sonra salona giriş yaptı.

Bakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım salondaki platformdan delegeleri selamladı ve partililere karanfil dağıttı.

Partililerin sevgi gösterisinde bulunduğu Yıldırım çifti, selfie isteyenlerin teklifini de geri çevirmedi. Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile

Ardından salona Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sarenur Davutoğlu salona geldi. Salon girişinde Davutoğlu çiftini, Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım karşıladı.

Davutoğlu eşiyle birlikte selamladığı partililere karanfil attıktan sonra kendileri için ayrılan yerlere geçti.

YETER SAYISI SAĞLANDI

Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongre Tertip Komitesi Başkanı Mustafa Ataş, yapılan yoklamada büyük kongre yeter sayısının sağlandığını belirterek, kongrenin resmi açılışını yaptı.

Terörle mücadelede kararlılık mesajı da veren Yıldırım, “Buradan ilan ediyorum, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği huzuru sağlanana kadar bu opersyonlar aynen devam edecek” diye konuştu.

“SESİM KISILABİLİR AMA…”

Binali Yıldırım’ın konuşması sırasında sesi kısıldı. Bu nedenle konuşmasına sık sık ara vermek zorunda kalan Yıldırım, “Sesime inat sizinle muhabbet etmeye devam edeceğim. Sesim kısılabilir ama gönülden gönüle giden yolları kimse engelleyemez” ifadelerini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM GENEL BAŞKAN SEÇİLDİ

Oylama, genel başkan adayı ve MKYK olmak üzere iki tur şeklinde gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Başkanlığı için yapılan seçim sonuçlandı. İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın tek genel başkan adayı olarak katıldığı seçimde, bin 470 delegeden, bin 411 kişi oy kullandı.

Yıldırım, bin 405 oy alarak, AK Parti Genel Başkanlığına seçildi. Seçimde, 6 delegenin oyu geçersiz sayıldı. Binali Yıldırım böylece, Erdoğan ve Davutoğlu’dan sonra AK Parti’nin üçüncü genel başkanı oldu. NTV