Kardeş 2 Devletin Cumhurbaşkanı bir arada!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İlham Aliyev görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. İki liderin de Karabağ üzerinden Ermenistan’a yönelik mesajları oldu. Aliyev, “Ermenistan asılsız iddialarından vazgeçerse iş birliği platformlarında yer alabilir” dedi. Erdoğan ise olumlu adımların atılması durumunda Türkiye’nin Ermenistan’a kapılarını açabileceğini söyledi.

Resmi ziyaret için Azerbaycan’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevkidaşı İlham Aliyev ile bir araya geldi. İki lider baş başa görüşme ve anlaşmaların imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu zaferin, başta bu işin liderlerini yapan kardeşimi ve tüm Azeri Türk kardeşlerimi tebrik ediyorum. 44 günlük bir savaş sonrasında ortaya çıkan netice Azerbaycan’daki kardeşlerimizi nasıl sevindirdiyse Türkiye’deki kardeşlerini de sevindirmiştir. Şu anda bugün bu törenlere biz kardeşimin de davetiyle geldik. Caddedeki heyecanı gördüğümüz zaman böyle bir zaferin neticesinde coşku böyle olurdu. Böyle bir zaferi tebrik etmek bizim görevimizdir. Rabbim bundan sonraki süreci başarılarla dolu olarak devam ettirmeyi nasip etsin. Karabağ neden bugüne kadar sürüncemede kaldı. 30 sene bu çile neden çektirildi. MİNSK Üçlüsü’nün görevi neydi. Neden bu kadar oyalandılar. Bunu neticeye kavuşturamaz mıydılar? Daha sonra çok daha olumlu mesajlar gelmeye başladı. Bunların başında da Fransa… Devamlı kardeşimi arıyordu, ondan neticeler elde etmeye çalışıyordu. Zaman zaman bize de ulaşmak istediler ama dönmedik. Biliyorduk ki dert başkaydı. Sayın Putin’in olumlu yaklaşımları da bu süreci olumlu istikamete götürmeye yardımcı oldu. Bölgesel barışın bölge ülkelerine getirecekleri var. Bu konuda olumlu adım atıldığı takdirde kapılarımızı Ermenistan’a açarız. Bizim kapıları ermenistan’a kapatalım diye bir derdimiz yok. Bizim Ermenistan halkına bir kinimiz yok. Sıkıntı Ermenistan’ın yönetimiyledir. Benim ülkemde 100 bini aşkın Ermeni vatandaşım var.”

Öncesinde söz alan Aliyev ise şunları kaydetti:

“Türkiye gibi kardeşimizin yanımızda olması bize güç verdi. Bu güçten istifade ederek topraklarımızı azad ettik. Bizim gibi birbirinin her zaman yanında olan başka ülke yoktur. Türkiye ile Azerbaycan bağımsız siyaset yürüten ülkeler. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzü artırır. Bugün Erdoğan Türkiyesi dünya için bir örnektir. Bağımsızlık, cesaret ve gelişme örneğidir. Vatan muharebesinde Türk savunma sanayisinin ürünü meşhur Bayraktar, büyük değişikliğe sebep oldu. Zaferimizde müstesna rol oynadı. Bugün imzalanan anlaşmalar önemli bir yer tutuyor. Biz bölgede yeni bir işbirliği platformunu oluşturuyoruz. Ermenistan yönetimi asılsız iddialarından vazgeçerse, onlar da bölgede kurulacak çeşitli iş birliği platformlarında yer alabilir. Karabağ Türkiye’nin de yardımıyla en güzel yerlerden biri olacak.”