Irak’taki ABD askeri üssüne saldırı

Washington liderliğindeki DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon sözcüsü bugün yaptığı açıklamada, Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el Esad hava üssüne 3 füzenin düştüğünü açıkladı.

Uluslararası Koalisyon sözcüsü Wayne Marotto Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıların 14:45’te gerçekleştiğini ve olayda yaralanan kimsenin olmadığını duyurdu. Sözcü ayrıca, hasarın boyutunun değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.

ABD, İran’ın desteklediği silahlı grupları Irak’taki güçlerine düzenli füze saldırıları gerçekleştirmekle suçluyor. Bugünkü saldırının sorumluluğunu ise henüz üstlenen olmadı.

Yıl başından bu yana toplam 43 saldırı, özellikle ABD’nin Bağdat’taki büyükelçiliği ve aralarında Amerikalıların da bulunduğu Irak askeri üsleri, Bağdat ve Erbil havaalanları ve koalisyonun lojistik konvoyları olmak üzere Irak’taki ABD çıkarlarını hedef aldı.

Irak’taki Batılı askeri yetkililer ve diplomatlar, bu saldırıların sadece kendileri için bir tehdit oluşturmadığını, aynı zamanda ülkenin çöl ve dağlık bölgelerinde hala uyuyan hücreler bulunduran terör örgütü DEAŞ ile mücadele yeteneklerini de tehdit ettiğini belirtiyor.