Irak’ta elektrik hizmeti günde 20 saate yükseldi

Deniz Nakip / Irak Elektrik Bakanlığı, Pazar günü Irak petrol sahalarından alınan gaz tedarikini kullanarak 2023 yılında elektrik arzının günde 20 saate çıktığını açıkladı.

Elektrik Bakanlığı sözcüsü Ahmed Musa, Irak Haber Ajansı’na (INA) yaptığı açıklamada, enerji arzının saat başına 13 saat olan 2022’nin aynı dönemine kıyasla 20 saate çıktığını ve yakında çözüme kavuşturulacak bazı sorunlar bulunduğunu belirtti.

Musa, Irak’taki bazı enerji santrallerinin yerel olarak üretilen yakıtla çalıştığını ve İran’dan yapılan gaz ithalatının ülkenin enerji şebekesine önemli bir etkisi olmadığını ekledi.

Irak yetkilisi, Petrol Bakanlığı’nın Elektrik Bakanlığı’nı desteklemeye devam ettiğini belirtti.

Bakanlık sözcüsü ayrıca, özellikle güney Irak’ta birçok enerji santralinin Irak’ta üretilen yakıtla çalıştığını doğruladı.

İran’dan yapılan gaz ithalatı, Irak’ın elektrik ihtiyacını karşılamakta son derece önemli bir rol oynuyor. Ancak, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar, Bağdat’ın İran gazı için ödeme yapmasını zorlaştırıyor.

Irak, günlük yaklaşık 10 saate kadar sürebilen elektrik kesintileri ile karşılaşıyor. Ancak yaz aylarında 50 derece’nin üzerine çıkan sıcaklıklar durumu daha da kötüleştiriyor.

Irak’taki sık elektrik kesintilerinin temel nedeni, onlarca yıldır çatışmalar, yolsuzluk ve kötü yönetim nedeniyle yenilenmemiş olan altyapı olarak biliniyor.