Irak Kürt şirketin Kerkük petrolünü işlemesini yasakladı

Irak Kürt şirketin Kerkük petrolünü işlemesini yasakladı

Bağdat Yönetimi, Kürt şirket Kar Group’un Kerkük’ün petrol bölgelerini işletmesini yasakladı.

Irak’ın geçen Ekim ayında Kürt Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Kerkük’ü yeniden ele geçirilmesini takiben  yapılan Parlamento oylamasında Kürt mühendislik şirketi Kar Group’un Kerkük’ün petrol bölgelerini işletmesi yasaklandı. Parlamento, Irak’ın devlet şirketi North Oil Co (NOC)’un sahadaki üretim ve ihracat operasyonlarını devralmasına izin verdi.

Irak Parlamentosu ayrıca, Irak Merkez Bankası’ndan Kürt petrol ihracatından elde edilen ve Irak dışındaki bankalarda biriken nakit akışlarını da takip etmesini istedi.

Ekim ayından bu yana birçok Kürt işletme, Kerkük petrol bölgesinden çekilmiş ancak Kürt Yönetimi Kar Group ile NOC’un işbirliği yapmasını ve yarı özerk Kürt Bölgesel Hükümeti KRG’nin resmi sınırları içerisinde bulunduğu gerekçesiyle Hurmala petrol sahasını geri vermeyi reddetmişti.

Kar Group, Irak ordusu İslam Devleti karşısında çöktüğü 2014’te Kürt güçlerinin şehri kontrol altına almasından bu yana Kerkük’teki bazı petrol sahalarını işletiyordu. Irak hükümet güçlerinin Kerkük’ün ve ülkenin kuzeyindeki petrol sahalarının kontrolünü ele geçirmesinin ardından, Kerkük’ten petrol sevkıyatı Ekim ortasında durmuştu.

KAYNAK: Enerji Günlüğü