Edebiyat Bilimcisi Ali Marufoğlu Ankara’da Anıldı

 

Kerkük Özel-Ankara/Irak Türkmenlerinin sembol isimlerinden araştırmacı edebiyatçı şair ve yazar Ali Marufoğlu Ankara’da anıldı. 30 Temmuz 2018 tarihinde doğup büyüdüğü Tuzhurmatu şehrinde vefat edeni Marufoğlu için Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara şubesi bir anma toplantısı düzenledi. Toplantı ’ya Türkmeneli İşbirliği ve Kültür Vakfı Başkanı Fatih Türkcan,  Irak Türkleri Derneği Ankara Şube Başkanı Abbas Türkmen ve Kerkük Kültür Derneği Başkanı Dr. Şemsettin Küzeci ve çok sayıda Ankara’da yaşayan Türkmenler katıldı.

Anma Toplantısı Abbas Türkmen’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından da Cevdet Türkmen tarafından Kuran’ı Kerim’den ayetler ve mevlidi şerif ve dualar okundu. Daha sonra Abbas Türkmen Irak Türkmen edebiyatı ile ilgili kısa bir konuşma yaparak Ali Marufoğlu’nun Türkmen edebiyatındaki yerine değindi.  Türkmeneli Vakfı Başkanı fatih Türkcan ise, Ali Marufoğlu’nun hayatından kesitler anlattı. TRT Halk Müziği sanatçısı Ahmet Tuzlu ise Amcasını kelimeler anlatmaya zorlandı. Onun edebiyatı, kültürü ve insanlığı kelimeler le anlatılmaz duygusuna kapandı.

Son olarak KKD başkanı Dr. Şemsettin Küzeci, Ali Marufoğlu ile ilk tanıştığı anları anlattı. Marufoğlu’nun 30 yıl önce kendisine imzaladığı “Dermet” kitabını gösterdi. Bu kitabın Türkmeneli Kültür merkezi tarafından yeni Türkçeye aktarıldığını dile getirdi. 2005 tarihinde Ali Marufoğlu’nu Tuzhurmatu’daki  evinde Hicran Dayıkadır ile birlikte ziyaretinin videosunu izletti. Orda Marufoğlu Ata Terzibaşı ve Dayıkadır Bayraktar hakkında konuşmalar yaptığınığini gösterdi.

Anma toplantısı Ankara Dernek Başkan yardımcısı Ahmet Bayraktar’ın sunumuyla başlayıp ve kapanış konuşmasıyla da sona erdi. Toplantı sonrası katılımcılara Marufoğlu’nun ruhuna Kerkük Pilavı ikram edildi.