Başbakan es-Sudani, koalisyon güçlerinin ülkeden “hızlı bir şekilde” çekilmesini istediklerini söyledi

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, terör örgütü DEAŞ’a karşı ABD öncülüğünde kurulan koalisyon güçlerinin Irak topraklarından hızlı bir şekilde ve müzakere yoluyla çekilmesini istediklerini belirtti.

Sudani, Reuters haber ajansına verdiği röportajında, koalisyon güçlerinin Irak’taki varlığına değindi.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin Irak’tan hızlı ve düzenli bir şekilde çıkmasını istediklerini ifade eden Sudani, bu güçlerin Irak topraklarından çıkışının “müzakere” yoluyla gerçekleştirilmesini istediklerini aktardı.

Irak Başbakanı Sudani, koalisyon güçlerinin Irak’taki varlığının Gazze’deki savaşın bölgesel yansımaları açısından “istikrarı bozabileceğini” kaydetti.

Koalisyon güçleriyle ilişkilerin yeniden düzenlenmeye ihtiyaç olduğunu dile getiren Sudani, bunun Irak ve bölgenin istikrarını bozmak isteyen iç ve dış hiçbir taraf için bir gerekçe oluşturmaması gerektiğine işaret etti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 5 Ocak’ta Irak’ın başkenti Bağdat’ta, İran’a yakın Haşdi Şabi’ye bağlı Şii milis gücü Nuceba Hareketi yöneticilerinden Ebu Takva es-Saidi’nin tehdit olarak görüldüğü için hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamıştı.

Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Hükümet olarak koalisyon güçlerinin varlığını tamamen sonlandırmak için ikili komisyonu çalıştırmaya başlama sürecindeyiz. Irak’ın egemenliğini korumak için hiçbir şey ihmal edilmeyecek. Irak’taki varlığı için hiçbir gerekçesi kalmayan koalisyon güçlerinin varlığını sonlandırma yönündeki değişmez tutumumuzu yineliyoruz.” demişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı